Prezydent Iranu Hasan Rowhani prosi o przebaczenie

Prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim prosił o przebaczenie za zestrzelenie samolotu ukraińskich linii lotniczych. Dodatkowo zdeklarował, iż winni tej tragedii zostaną ukarani.

Kijowskie biuro prezydenckie poinformowało, iż do rozmowy telefonicznej doszło z inicjatywy Iranu.

Służby prasowe prezydenta Zełenskiego wydały komunikat w którym prezydent Iranu Hasan Rowhani składa kondolencje narodowi ukraińskiemu. Dodatkowo prezydent Iranu  w pełni przyznaje, że przyczyną tragedii były błędne działania wojsk Irańskich.

Dodatkowo biuro prasowe ukraińskiego prezydenta donosi, że Teherańskie władze zapewniły, że osoby winne tej tragedii zostaną ukarani. Natomiast grupa śledcze z Ukrainy, która pracuje w Teheranie ma otrzymać pełne wsparcie w prowadzonych dzianiach.

Przyznanie się Iranu do zestrzelenie samolotu pozwala na kontunuowanie śledztwa bez opóźnień oraz przeszkód. Jak powiedział Wołodymyrem Zełenskim: „Oczekuję dalszej konstruktywnej współpracy z Iranem zgodnie z normami prawa międzynarodowego”.

W rozmowie prezydent Ukrainy wyraził swoje oczekiwania wobec szczątków obywateli Ukrainy, które miały by wrócić na Ukrainę już w przyszłym tygodniu.

Prezydent Iranu zapewnił, ze wyda odpowiednie polecenie, aby szczątki obywateli Ukrainy powróciły do ojczyzny jak najszybciej.

MSZ Ukrainy ma przesłać do Teheranu notę w której zostanie poruszony m.in. temat odszkodowania za katastrofę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *