425 nowych zarażonych koronawirusem w Polsce. Mimo to odmrażamy gospodarkę

425 nowych zarażonych koronawirusem w Polsce. Mimo to odmrażamy gospodarkę

5 maja 2020 Wyłącz przez Autor

Czy to efekty majówki w Polsce, czy szczyt zachorowań? Na dzień dzisiejszy odnotowano 425 nowych nowych zachorowań oraz 19 ofiar. Liczba ofiar z dnia na dzień ciągle rośnie, tymczasem trwa program odmrażania polskiej gospodarki i szykują się kolejne jego etapy.

Liczba zachorowań gwałtownie wzrosła, czego powodem może być weekend majowy. Minister zdrowia nawoływał przed nim, by unikać spotkań oraz zgromadzeń podczas weekendu, który słynie przecież z grillów i wyjazdów. Ofiar koronawirusa przybywa, chociaż w porównaniu do innych krajów Polska i tak plasuje się na niskiej pozycji pod względem ofiar choroby.

20 kwietnia otworzono na nowo lasy i parki. Prawo do wychodzenia z domu zyskały również dzieci od lat 13. W sklepach może też znajdować się liczba osób odpowiednia do metrażu. Drugim etapem odmrażania gospodarki jest natomiast otwarcie galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych, które miało miejsce 4 maja. Otwarte zostały również hotele i inne miejsca noclegowe, sklepy budowlane w weekendy, biblioteki, archiwa, muzea i miejsca rehabilitacji. Zwolniono wiele osób z obowiązku kwarantanny, zwłaszcza pracujących i uczących się w państwach ościennych. Zniesiona została także godzina dla seniorów.

Co dalej? Od jutra, 6 maja mają ruszyć żłobki i przedszkola. Trzecim etapem będzie natomiast otwarcie lokali gastronomicznych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W czwartym etapie planowana jest natomiast ponowna działalność solariów, siłowni, kin i teatrów.